Skin Care Products by ENZBORN

Filter & sort

Price Skin Type Hair Type Product Features
Filter

ENZBORN: 1 - 30 of 38 items

ENZBORN Hot Devil's Salve

ENZBORN Hot Devil's Salve, 200 ml

  • Self-heating
  • Gel consistency
  • Absorbs quickly
CHF 9.00 (CHF 45.00 / l)

Delivery by October 08

ENZBORN Aloe Vera Premium Gel

ENZBORN Aloe Vera Premium Gel, 100 ml

  • For irritated skin
  • Quick absorbing & vegan
  • Intensely moisturises
CHF 6.55 (CHF 65.50 / l)

Delivery by October 08

ENZBORN Dead Sea Shampoo

ENZBORN Dead Sea Shampoo, 250 ml

  • Salt from the Jordanian Dead Sea
  • Skin-friendly formula
  • Suitable for daily use
CHF 6.00 (CHF 24.00 / l)

Delivery by October 08

ENZBORN Red Wine Leaf Gel

ENZBORN Red Wine Leaf Gel, 200 ml

  • For the legs & feet
  • Slightly cooling & refreshing
  • Not sticky & absorbs quickly
CHF 7.25 (CHF 36.25 / l)

Delivery by October 08

ENZBORN Zinc Ointment

ENZBORN Zinc Ointment, 50 ml

  • Nurturing
  • Humidity regulating
  • For irritated, red skin
CHF 5.25 (CHF 105.00 / l)

Delivery by October 08

ENZBORN Icy Devil's Salve

ENZBORN Icy Devil's Salve, 200 ml

  • Moisturizes
  • Cooling & refreshing
  • Can be used with insect bites
CHF 9.00 (CHF 45.00 / l)

Delivery by October 08

ENZBORN Melkers Original Tea Tree Oil

ENZBORN Melkers Original Tea Tree Oil, 250 ml

  • High-quality
  • Excellent for chapped hands
  • For soft, supple skin
CHF 6.30 (CHF 25.20 / l)

Delivery by October 08

ENZBORN Dead Sea Face Care

ENZBORN Dead Sea Face Care, 80 ml

  • Original salt from Jordan
  • Mild formulation
  • Suitable for atopic dermatitis & psoriasis
CHF 10.10 (CHF 126.25 / l)

Delivery by October 08

ENZBORN Melkers Original

ENZBORN Melkers Original, 250 ml

  • Ideal for wind and bad weather
  • Safe for babies and toddlers
  • Dermatologically tested
CHF 6.00 (CHF 24.00 / l)

Delivery by October 08

ENZBORN Melkers Original Calendula

ENZBORN Melkers Original Calendula, 250 ml

  • High quality milking fat
  • For sunny, windy and rough weather
  • Supple, soft skin
CHF 6.00 (CHF 24.00 / l)

Delivery by October 08

ENZBORN Hand Cream with Jojoba Oil and Urea

ENZBORN Hand Cream with Jojoba Oil and Urea, 250 ml

  • Great properties
  • For soft, supple skin
  • Absorbs quickly
CHF 9.30 (CHF 37.20 / l)

Delivery by October 08

ENZBORN Lip Butter

ENZBORN Lip Butter, 10 ml

  • Intensive care
  • Free of mineral oils
  • Ideal for travelling
CHF 3.75 (CHF 375.00 / l)

Delivery by October 08

ENZBORN Dead Sea Moisturising Milk

ENZBORN Dead Sea Moisturising Milk, 250 ml

  • Mild recipe
  • For dry skin
  • For atopic dermatitis & psoriasis
CHF 7.25 (CHF 29.00 / l)

Delivery by October 08

ENZBORN Pretty Feet Cream

ENZBORN Pretty Feet Cream, 75 ml

  • Cream-gel consistency
  • With urea, hawthorn, jojoba oil & allantoin
  • Absorbs quickly & does not stick
CHF 6.25 (CHF 83.33 / l)

Delivery by October 08

ENZBORN Melkers Original Sheabutter Plus

ENZBORN Melkers Original Sheabutter Plus, 250 ml

  • High-quality shea butter
  • Also for scar care
  • With a UV filter
CHF 9.00 (CHF 36.00 / l)

Delivery by October 08

ENZBORN Deer Sebum Cream

ENZBORN Deer Sebum Cream, 75 ml

  • For all sports and leisure activities
  • For daily care
  • Dermatologically tested
CHF 6.00 (CHF 80.00 / l)

Delivery by October 08

ENZBORN Dead Sea Shower Gel

ENZBORN Dead Sea Shower Gel, 250 ml

  • Gentle cleansing
  • Can be used for atopic dermatitis & psoriasis
  • Dermatologically tested
CHF 6.00 (CHF 24.00 / l)

Delivery by October 08

ENZBORN Care Balm

ENZBORN Care Balm, 500 ml

  • Contains allantoin
  • For soft and supple skin
  • For bed rest
CHF 12.05 (CHF 24.10 / l)

Delivery by October 08

ENZBORN Dead Sea Hand Balm

ENZBORN Dead Sea Hand Balm, 75 ml

  • For soft, supple feeling skin
  • Long-lasting moisture
  • Safe for atopic dermatitis & psoriasis
CHF 4.75 (CHF 63.33 / l)

Delivery by October 08

ENZBORN Aloe Vera Premium Spray

ENZBORN Aloe Vera Premium Spray , 200 ml

  • For dry, irritated skin
  • Residue-free & quickly absorbed
  • High moisture content
CHF 11.05 (CHF 55.25 / l)

Delivery by October 08

ENZBORN Aloe Vera Premium Cream

ENZBORN Aloe Vera Premium Cream , 80 ml

  • For stressed skin
  • Intense moisture content
  • Absorbs quickly and without residues
CHF 11.05 (CHF 138.13 / l)

Delivery by October 08

ENZBORN Vaseline with Calendula

ENZBORN Vaseline with Calendula, 100 ml

  • Optimum moisture for the skin
  • For people of all ages
  • For heavily stressed skin
CHF 3.75 (CHF 37.50 / l)

Delivery by October 08

ENZBORN Leg & Vein Balm

ENZBORN Leg & Vein Balm, 75 ml

  • With aloe vera and horse chestnut
  • Moisturizes
  • Also suitable for massages
CHF 6.25 (CHF 83.33 / l)

Delivery by October 08

ENZBORN Milk Face Cream

ENZBORN Milk Face Cream, 80 ml

  • Perfect for sensitive skin
  • Safe for delicate facial skin
  • Skin neutral pH
CHF 9.57 CHF 10.10 (CHF 119.63 / l)

Delivery by October 08

ENZBORN Vaseline Original

ENZBORN Vaseline Original, 100 ml

  • For people of all ages
  • For heavily stressed body parts
  • Dermatologically tested
CHF 3.58 CHF 3.75 (CHF 35.80 / l)

Delivery by October 08

ENZBORN Soft Foot Cream

ENZBORN Soft Foot Cream, 75 ml

  • For cracked, stressed feet
  • Provides intensive moisture
CHF 6.25 (CHF 83.33 / l)

Delivery by October 08

ENZBORN Devil's Balm Ice Roll-On

ENZBORN Devil's Balm Ice Roll-​On, 50 ml

  • Easy to use
  • Cools quickly & intensively
  • Colourless & quickly absorbed
CHF 9.00 (CHF 180.00 / l)

Delivery by October 08

ENZBORN Pump for 1 L Container

ENZBORN Pump for 1 L Container

  • Suitable for all ENZBORN 1 litre containers
  • Clean & precise dosing
  • For easy daily use
CHF 3.45

Delivery by October 08

ENZBORN Warm Feet Cream

ENZBORN Warm Feet Cream, 75 ml

  • Warms up by itself
  • Special heat complex
  • Cares for the feet
CHF 6.25 (CHF 83.33 / l)

Delivery by October 08

ENZBORN Milk Hand Soap

ENZBORN Milk Hand Soap, 500 ml

  • Without microplastics & silicones
  • For a soft & pure feeling on the skin
  • Dermatologically tested with "very good"
CHF 7.55 (CHF 15.10 / l)

Delivery by October 08

Since the company was founded in 1910, four generations of unique skin care products have been produced. The recipes have been developed and continually improved in house, and the products made and filled in in-house production facilities. The idea stemmed from the famous milk fat that the farmers from the area were known to use because of its pleasant, effective skincare properties, especially after working in the stables. The ingredients are carefully chosen to create the perfect products. Each product undergoes external dermatological quality checks.