ENZBORN Lip Butter, 10 ml

For soft and supple lips

CHF 3.75

(CHF 375.00 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 10 ml

In stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Intensive care
  • Free of mineral oils
  • Ideal for travelling
  • Dermatologically tested

Frequently bought together with LAVOZON Lip Balm Stick SPF 30, 4,80 g

ENZBORN Lip Butter, 10 ml CHF 3.75 (CHF 375.00 / l)
LAVOZON Lip Balm Stick SPF 30, 4,80 g CHF 1.45 (CHF 302.08 / kg)
Total price: CHF 5.20
Description

German packaging: Lippenbutter

Enjoy supple, soft lip care without any mineral oils! The lip butter fits can easily fit in your pocket or handbag to provide care even when you're on the go!

  • Skin compatibility dermatologically approved
Item no.: EM-62071
Content: 10 ml
EAN: 4105170620716
Manufacturer No.: 62071
Manufacturer: ENZBORN
Categories: Lip Care
For Whom: Especially for Women, Especially for Men
Ingredients (INCI)

Hydrogenated Vegetable Oil, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Triticum Vulgare Germ Oil, Persea Gratissima (Avocado) Oil, Parfum, Tocopherol (Vitamin E), Citric Acid

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Ferdinand Eimermacher GmbH & Co. KG, Westring 24, 48356, Nordwalde, Germany, www.eimermacher-gruppe.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for ENZBORN Lip Butter

1 customer review in all languages

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review

We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.