Get a 10% Discount on Pharmaceutical Products for Pets

Filter & sort

Price Manufacturer Pharmaceutical form Product Features
Filter

Pet Pharmacy: 1 - 30 of 62 items

Ewalia Liver & Kidney Juice for Pets

Ewalia Liver & Kidney Juice for Pets, 500 ml

  • For dogs, rodents and other pets
  • Suitable for regular use
  • Made without chemical additives
CHF 17.23 CHF 19.15 (CHF 34.46 / l)

Delivery by October 09

Ewalia Gastro Care Liquid for Pets

Ewalia Gastro Care Liquid for Pets, 500 ml

  • With licorice, chamomile, fennel and marshmallow
  • Herbs of certified quality
  • For rodents, dogs & other pets
CHF 17.23 CHF 19.15 (CHF 34.46 / l)

Delivery by October 09

Ewalia Wound Cream for Pets

Ewalia Wound Cream for Pets, 100 ml

  • Natural ingredients
  • For superficial wounds
  • Supports the regeneration of skin cells
CHF 16.32 CHF 18.15 (CHF 163.20 / l)

Delivery by October 09

Ewalia Movement Juice for Pets

Ewalia Movement Juice for Pets, 500 ml

  • Highly concentrated herbal extract
  • With devil's claw & grape seeds
  • Easy dosing
CHF 17.23 CHF 19.15 (CHF 34.46 / l)

Delivery by October 09

Hanfred Hemp Powder for Dogs

Hanfred Hemp Powder for Dogs, 65 g

  • Hemp flowers for dogs
  • Simple supplement to dog food
  • Grown & processed in Austria
CHF 40.85 CHF 45.50 (CHF 628.46 / kg)

Delivery by October 09

Ewalia Black Cumin Oil for Animals

Ewalia Black Cumin Oil for Animals, 500 ml

  • Cold-pressed
  • From Egyptian black cumin
  • Food quality oil
CHF 31.76 CHF 35.50 (CHF 63.52 / l)

Delivery by October 09

Hanfred Hemp Seed Oil

Hanfred Hemp Seed Oil, 250 ml

  • Cold-pressed oil from hemp seeds
  • Valuable omega-3 & -6 fatty acids
  • Also contains vitamin E
CHF 11.79 CHF 13.10 (CHF 47.16 / l)

Delivery by October 09

NATUSAT Black Cumin Ointment with Shea Butter

NATUSAT Black Cumin Ointment with Shea Butter, 60 ml

  • For rough, damaged skin
  • Gives wonderful suppleness
  • Also suitable for dog paws
CHF 9.89 CHF 11.00 (CHF 164.83 / l)

Delivery by October 09

Hanfred SOS Chicken Sticks

Hanfred SOS Chicken Sticks, 65 g

  • The SOS Stick for dogs
  • Dried chicken meat
  • Mixed with hemp powder
CHF 5.38 CHF 6.00 (CHF 82.77 / kg)

Delivery by October 09

Ewalia Paw Care Balm

Ewalia Paw Care Balm, 100 ml

  • Moisturising
  • Natural care
  • For soft skin
CHF 18.14 CHF 20.00 (CHF 181.40 / l)

Delivery by October 09

Hanfred Hemp Minis - Game

Hanfred Hemp Minis -​ Game, 90 g

  • 95% red deer meat
  • 5% hemp powder
  • Perfect for small to medium-sized dogs
CHF 10.88 CHF 12.10 (CHF 120.89 / kg)

Delivery by October 09

belaMin Clinoptilolite Feed Supplement for Animals

SanaCare belaMin Clinoptilolite Feed Supplement for Animals, 600 g

  • Feed supplement
  • Activated clinoptilolite
  • Prebiotic must-have
CHF 19.05 CHF 21.00 (CHF 31.75 / kg)

Delivery by October 09

prodog Concentrated Soap

Verdesativa prodog prodog Concentrated Soap, 100 ml

  • Dissolves dirt
  • Can be used on the pet's mouth
CHF 9.07 CHF 10.10 (CHF 90.70 / l)

Delivery by October 09

Hanfred SOS Beef Sticks

Hanfred SOS Beef Sticks, 65 g

  • The SOS dog snack
  • Dried beef
  • Mixed with hemp powder
CHF 6.28 CHF 7.00 (CHF 96.62 / kg)

Delivery by October 09

Hanfred SOS Sticks Ultra - For Dogs

Hanfred SOS Sticks Ultra -​ For Dogs, Horse (17 g)

  • 25% hemp content
  • Juicy meat
  • Ideal for on the go
CHF 3.61 CHF 4.00 (CHF 212.35 / kg)

Delivery by October 09

Arthrobello Joint Capsules for Dogs

Arthrobello Joint Capsules for Dogs, 120 capsules

  • Unique composition
  • Made using only natural raw materials
  • With chondroitin & glucosamine
CHF 50.39 CHF 55.99 (CHF 466.57 / kg)

Delivery by October 09

Hanfred SOS Game Sticks

Hanfred SOS Game Sticks, 65 g

  • The SOS dog snack
  • Dried red deer meat
  • Mixed with hemp powder
CHF 7.04 CHF 7.85 (CHF 108.31 / kg)

Delivery by October 09

Ewalia Intestinal Juice for Pets

Ewalia Intestinal Juice for Pets, 500 ml

  • With chamomile & blackberry leaves
  • Highly concentrated herbal extract
  • Made without chemical additives
CHF 17.23 CHF 19.15 (CHF 34.46 / l)

Delivery by October 09

Tooth SOS Dentacare with Chicken - For Dogs

Hanfred Tooth SOS Dentacare with Chicken -​ For Dogs, 20 g

  • 85% chicken muscle meat
  • Processed with hemp seeds
  • Crunchy texture for chewing
CHF 2.25 CHF 2.50 (CHF 112.50 / kg)

Delivery by October 09

Hanfred Hemp SOS Sticks with Horse - For Dogs

Hanfred Hemp SOS Sticks with Horse -​ For Dogs, 65 g

  • Dried horse meat & hemp
  • Practical for on the go
  • Grain-free & additive-free
CHF 7.06 CHF 7.85 (CHF 108.62 / kg)

Delivery by October 09

Ewalia Immune Juice for Pets

Ewalia Immune Juice for Pets, 500 ml

  • For dogs, rodents and other pets
  • Contains vitamin C
  • With sea buckthorn, rose hips and ginseng
CHF 17.23 CHF 19.15 (CHF 34.46 / l)

Delivery by October 09

CharLine Charcoal Feed Powder for Dogs

CharLine Charcoal Feed Powder for Dogs, 450 g

  • Mixture of biochar
  • Dust free
  • No change of feed necessary
CHF 42.58 CHF 47.50 (CHF 94.62 / kg)

Delivery by October 27

Ewalia Cardiovascular Juice for Pets

Ewalia Cardiovascular Juice for Pets, 500 ml

  • Suitable for older animals
  • With yarrow & hawthorn
  • Made without chemical additives
CHF 17.23 CHF 19.15 (CHF 34.46 / l)

Delivery by October 09

Hanfred Relax SOS Anti-Stress - For Junior Dogs

Hanfred Relax SOS Anti-​Stress -​ For Junior Dogs, Chicken (40 g)

  • Single protein
  • Grain-free & additive-free
  • From 3 to 12 months
CHF 5.40 CHF 6.00 (CHF 135.00 / kg)

Delivery by October 09

Hanfred Meat Bites - For Cats

Hanfred Meat Bites -​ For Cats, Beef (45 g)

  • 95% meat content
  • 5% hemp powder
  • Grain-free & additive-free
CHF 4.94 CHF 5.50 (CHF 109.78 / kg)

Delivery by October 09

Athro SOS Joint Fit with Horse - For Dogs

Hanfred Athro SOS Joint Fit with Horse -​ For Dogs, 65 g

  • Monoprotein: horse meat
  • With milk thistle extract
  • Grain-free & additive-free
CHF 7.20 CHF 8.00 (CHF 110.77 / kg)

Delivery by October 09

Nikolaus Nature Animal PetEnzym® Dog

Nikolaus Nature Animal PetEnzym® Dog, 105 g

  • Improves nutrient absorption
  • Contains enzymes from kiwi and papaya
  • With vitamin B12
CHF 36.13 CHF 40.00 (CHF 344.10 / kg)

Delivery by October 09

Tooth SOS Dentacare with Venison - For Dogs

Hanfred Tooth SOS Dentacare with Venison -​ For Dogs, 20 g

  • 85% game animal muscle meat
  • 15% ground hemp seeds
  • Dental chews for daily dental care
CHF 2.43 CHF 2.70 (CHF 121.50 / kg)

Delivery by October 09

CharLine Charcoal Pellets for Dogs

CharLine Charcoal Pellets for Dogs, 700 g

  • Mixture of biochar
  • Dust-free
  • No change of feed is necessary
CHF 59.84 CHF 66.50 (CHF 85.49 / kg)

Delivery by October 09

Ewalia Soothing Throat Juice for Pets

Ewalia Soothing Throat Juice for Pets, 500 ml

  • For dogs, rodents and other pets
  • Made without chemical additives
  • Quality from Austria
CHF 18.60 CHF 20.50 (CHF 37.20 / l)

Delivery by October 09