Alnatura Organic Tomato Sauce with Herbs, 350 ml

For quick and delicious meals

CHF 1.98 CHF 2.20 -10%

(CHF 5.66 / l, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 350 ml

In stock from October 12

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 15 October

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Fresh and fruity
  • With aromatic herbs
  • Made in Italy
  • Vegan Vegan
  • Vegetarian Vegetarian

Frequently bought together with Alnatura Organic Extra Virgin Olive Oil, 500 ml

Alnatura Organic Tomato Sauce with Herbs, 350 ml CHF 1.98 (CHF 5.66 / l)
Alnatura Organic Extra Virgin Olive Oil, 500 ml CHF 5.88 (CHF 11.76 / l)
Total price: CHF 7.86
Description

This tomato sauce by Alnatura is seasoned with fine aromatic herbs and tastes deliciously fresh and fruity. It is ideal for quick and flavourful meals. Add a little crème or ricotta to give it a creamy touch. It is also perfect as a pizza sauce. Made in Italy.

Note: Heat it up briefly before serving.

Item no.: XPI-MM-112811
Content: 350 ml
EAN: 4104420213517
Manufacturer No.: 112811
Manufacturer: Alnatura
Diets & Dietary Restrictions: Vegan, Vegetarian
Categories: Food
Product Features: Vegan, Vegetarian
Storage Advice: Consume quickly after opening
May contain traces of: F - Soya beans, H - Nuts, L - Celery
Ingredients

65 % Tomatoes[2], 11 % Tomato paste double concentrated[2], 9 % Onions[2], Drinking Water, Extra virgin olive oil[2], Sea salt, Parsley [2], Garlic[2], Thymian[2], Cane sugar[2], Lemon juice[1], Oregano[2], Pepper[2]

  1. Concentrate / from certified organic farming
  2. from controlled organic agriculture

May contain traces of soy, cashew nuts and celery.

Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 281 / 67 kJ / kcal
Fat 3,9 g
  from Saturated fatty acids 0,6 g
Carbohydrates 5,6 g
  from Sugar 5,4 g
Fibre 1,4 g
Protein 1,6 g
Salt 0,8 g
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Germany, www.alnatura.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Alnatura Organic Tomato Sauce with Herbs