Wild Coconut & Vanilla Deodorant Starter Set , 40 g

Refillable applicator

CHF 14.05

(CHF 351.25 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 40 g

In stock from October 12

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 15 October

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • 1x Aluminium case - Purple
  • 1x Coconut & Vanilla Refill, 40g
  • With a sweet fragrance composition
  • Made WITHOUT Animal Testing Made WITHOUT Animal Testing
  • Vegan Vegan

Frequently bought together with Kneipp Aroma Body Wash - You are Wonderful, 200 ml

Wild Coconut & Vanilla Deodorant Starter Set , 40 g CHF 14.05 (CHF 351.25 / kg)
Kneipp Aroma Body Wash - You are Wonderful, 200 ml CHF 4.00 (CHF 20.00 / l)
Total price: CHF 18.05
Description

Discover the refillable deodorant by Wild - a refreshing, sweet scent with tropical flair. The creamy formula combines the scent of fresh coconut with the gentle warmth of vanilla to indulge the senses. At the same time, it cares for the skin and provides long-lasting protection. This sustainable deodorant is good for you and the environment.

Application:

  • Twist the deodorant slightly out of the applicator and gently smooth over the armpits.
  • Ideally used in the morning or after showering.
  • Wait a few minutes before getting dressed to allow the deodorant to absorb briefly.
Item no.: XOF-MUE-WRCASEDE305
Content: 40 g
EAN: 5065003990364
Manufacturer No.: WRCASEDE305
Manufacturer: Wild
Categories: Deodorant
Skin Type: For All Skin Types, Sensitive Skin
Product Features: Without Aluminium Salts, Made WITHOUT Animal Testing, Vegan
For Whom: Especially for Women
Ingredients (INCI)

Caprylic/Capric Triglyceride, Tapioca Starch, Stearyl Alcohol, Sodium Bicarbonate, Triethylcitrate, Helianthus Annus Seed Cera, Cocos Nucifera (Coconut) Oil, Fragrance, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Theobroma Grandiflorum (Cupuacu) Seed Butter, Magnesium Hydroxide, Zinc Ricinoleate, Tocopherylacetat, Hexyl Cinnamal, Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil, Benzyl Salicylate, Cumarin

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Wild Cosmetics Ltd., Unit CC2.03, Canterbury Court, 1-3 Brixton Road, SW9 6DE, London, Great Britain, wearewild.com/at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Wild Coconut & Vanilla Deodorant Starter Set

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder