Optima Naturals - Natural Food Supplements

High-quality supplements for wellness, beauty & more

Filter & sort

Price Pharmaceutical form Allergens Product Features For Whom Focus area
Filter

Food Supplements: 1 - 30 of 53 items

Optima Naturals The Verde EGCG

Optima Naturals The Verde EGCG, 60 capsules

  • With 45% EGCG
  • From Green Tea
CHF 21.17 CHF 22.50 (CHF 639.58 / kg)

Delivery by October 08

Optima Naturals Echinacea Effervescent C

Optima Naturals Echinacea Effervescent C, 20 Effervescent Tablets

  • With vitamin C
  • With zinc
CHF 16.65 (CHF 208.13 / kg)

Delivery by October 08

Optima Naturals Cranberry Tablets

Optima Naturals Cranberry Tablets, 60 tablets

  • Made from dry extract
  • With 40% cranberry proanthocyanidins
CHF 17.57 CHF 20.50 (CHF 292.83 / kg)

Delivery by October 08

Optima Naturals Echinacea Extract Junior without Alcohol

Optima Naturals Echinacea Extract Junior without Alcohol, 50 ml

  • Without sugar
  • Ideal for children
  • Berry-flavoured
CHF 15.65 (CHF 313.00 / l)

Delivery by October 08

Optima Naturals Spirulina Tablets

Optima Naturals Spirulina Tablets, 120 tablets

  • Spirulina algae
  • From blue-green microalgae
CHF 32.50

Delivery by October 08

Optima Naturals Manuka Benefit Effervescent Tablets C

Optima Naturals Manuka Benefit Effervescent Tablets C, 20 effervescent tablets

  • With Propolis
  • With Rosehip
CHF 15.22 CHF 16.05

Delivery by October 08

Optima Naturals Folic Acid Tablets

Optima Naturals Folic Acid Tablets, 120 tablets

  • Ingestion suitable for pregnant women
  • 400 mcg folic acid per tablet
CHF 12.60 (CHF 466.67 / kg)

Delivery by October 08

Optima Naturals Echinacea Capsules

Optima Naturals Echinacea Capsules, 30 capsules

  • Top-quality
  • Made from whole plants & roots
CHF 14.75 CHF 15.55 (CHF 983.33 / kg)

Delivery by October 08

Optima Naturals Ginkgo Bliloba Plus 1000 mg

Optima Naturals Ginkgo Bliloba Plus 1000 mg, 60 tablets

  • With polyphenols and flavonoids
  • 60 tablets
CHF 27.00 (CHF 450.00 / kg)

Delivery by October 08

Optima Naturals Echinacea Tus Solution

Optima Naturals Echinacea Tus Solution, 200 ml

  • Sweetened with chestnut honey
  • With fructose
CHF 16.65 (CHF 83.25 / l)

Delivery by October 08

Optima Naturals Hair, Skin and Nails

Optima Naturals Hair, Skin and Nails, 60 tablets

  • Vegan
  • Contains zinc gluconate
CHF 25.50 (CHF 425.00 / kg)

Delivery by October 08

Optima Naturals Glucosamine Tablets

Optima Naturals Glucosamine Tablets, 60 tablets

  • With devil's claw extract
  • Chondroitin, MSM & mangosteen
  • Sufficient for 30-60 days
CHF 40.00 (CHF 512.82 / kg)

Delivery by October 08

Optima Naturals Light Legs Triple Action

Optima Naturals Light Legs Triple Action, 30 Veg. Capsules

  • Complex, synergistic formula
  • With 5 special plant extracts
  • Vegetable capsule shell
CHF 21.50

Delivery by October 08

Optima Naturals Pure Echinacea & Echinacea Lavender

Optima Naturals Pure Echinacea & Echinacea Lavender, 60 capsules

  • Extracts of Echinacea Angustifolia and Purpurea
  • Contains natural polyphenols, chicory acid and echinacosides
  • 60 capsules
CHF 22.00 (CHF 733.33 / kg)

Delivery by October 08

Optima Naturals Vitamin B-Complex

Optima Naturals Vitamin B-​Complex, 60 tablets

  • Nutritional supplement
  • In tablet form
CHF 17.65 (CHF 294.17 / kg)

Delivery by October 08

Optima Naturals Provida Enzydoc LTT

Optima Naturals Provida Enzydoc LTT, 40 capsules

  • Vegetarian food supplement
  • Does not contain artificial colours
CHF 32.50

Delivery by October 08

Optima Naturals Pomegranate Juice with Oxy4

Optima Naturals Pomegranate Juice with Oxy4, 500 ml

  • With red grape, blueberry & quercetin
  • Ideal dosage as a juice
  • Free from gluten & lactose
CHF 22.50

Delivery by October 08

Optima Naturals Vitamin C 500

Optima Naturals Vitamin C 500, 120 Veg. Capsules

  • Almost neutral pH
  • Powerful antioxidant
  • Vegetable capsule shell
CHF 18.75

Delivery by October 08

Optima Naturals Provida Regular LAX

Optima Naturals Provida Regular LAX, Lemon (150 g)

  • Enriched with Bacillus coagulans
  • Vegan, gluten and lactose-free
  • Available neutrally or with taste
CHF 16.75 CHF 17.65 (CHF 111.67 / kg)

Delivery by October 08

Optima Naturals Glucosamine Joint Flex Plus

Optima Naturals Glucosamine Joint Flex Plus, 60 tablets

  • With condroitin & MSM
  • Devil's claw extract
  • With vitamin C
CHF 37.85 CHF 40.00

Delivery by October 08

Optima Naturals Strong Echinacea Extract

Optima Naturals Strong Echinacea Extract, 50 ml

  • With pure Echinacea
  • With Echinacea lavender
CHF 16.65 (CHF 333.00 / l)

Delivery by October 08

Optima Naturals Collagene Marino

Optima Naturals Collagene Marino, 60 capsules

  • Pure, hydrolyzed marine collagen
  • Collagenhydrolate from fish
CHF 25.50 (CHF 739.13 / kg)

Delivery by October 08

Optima Naturals Vitamin B12 Melt Tablets

Optima Naturals Vitamin B12 Melt Tablets, 60 tablets

  • High dosage & quickly absorbed
  • With strawberry flavour
  • Free from gluten & lactose
CHF 14.84 CHF 15.65 (CHF 494.67 / kg)

Delivery by October 08

Optima Naturals Resveratrolo Plus 1000 mg

Optima Naturals Resveratrolo Plus 1000 mg, 60 Capsules

  • With selenium & grapevine
  • Formula with many polyphenols
  • Vegan
CHF 28.50 (CHF 475.00 / kg)

Delivery by October 08

Optima Naturals Provida - Plant Enzymes

Optima Naturals Provida -​ Plant Enzymes, 30 capsules

  • Vegan
  • Enzyblend® mixture
CHF 18.65

Delivery by October 08

Optima Naturals Manuka Benefit Throat Spray

Optima Naturals Manuka Benefit Throat Spray, 20 ml

  • Balm for the respiratory system
  • Honey-lemon flavor
CHF 13.30 CHF 14.00 (CHF 665.00 / l)

Delivery by October 08

Optima Naturals Glucomannano Puro

Optima Naturals Glucomannano Puro, 60 capsules

  • 500 mg of glucomannan per capsule
  • Expands considerably on contact with liquid
  • 6 capsules a day
CHF 20.50 (CHF 683.33 / kg)

Delivery by October 08

Optima Naturals Bromelain Tablets

Optima Naturals Bromelain Tablets, 30 tablets

  • Ideal for cellulite
  • 2,500 GDU (Gelatin Dissolving Units)
  • Free from gluten and lactose
CHF 20.50 (CHF 683.33 / kg)

Delivery by October 08

Optima Naturals Colours of Life® Organic Spirulina

Optima Naturals Colours of Life® Organic Spirulina, 180 tablets

  • With the Spirulina platensis
  • With vitamins, amino acids & lipids
  • Also contains precious minerals
CHF 25.48 CHF 27.00

Delivery by October 08

Optima Naturals Probiotika Plus

Optima Naturals Probiotika Plus, 56 ml

  • 7 vials of 8 ml each
  • Contains 5 active strains
  • 20 billion per dose
CHF 18.05 (CHF 322.32 / l)

Delivery by October 08