ENZBORN Care Balm, 500 ml

Perfect for the elderly

CHF 12.05

(CHF 24.10 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 500 ml

Only 3 items in stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Contains allantoin
  • For soft and supple skin
  • For bed rest
  • Dermatologically tested

Frequently bought together with ENZBORN Dead Sea Shower Gel, 400 ml

ENZBORN Care Balm, 500 ml CHF 12.05 (CHF 24.10 / l)
ENZBORN Dead Sea Shower Gel, 400 ml CHF 8.55 (CHF 21.38 / l)
Total price: CHF 20.60
Description

German packaging: Pflegebalsam

This rich formula has proven to be perfect for bed rest patients. The versatility of the product makes it very popular. Allantoin nourishes the skin, leaving it soft and supple.

Recommended use:

  • If necessary, apply several times a day to the affected areas.

Note:

  • Do not apply to open wounds.
Item no.: EM-62021
Content: 500 ml
EAN: 4105170620211
Manufacturer No.: 62021
Manufacturer: ENZBORN
Categories: Skin Care
Skin Type: For All Skin Types
For Whom: Especially for Women, Especially for Men
Ingredients (INCI)

Petrolatum, Aqua, Ceteareth-8, Hydrogenated Coco-Glycerides, Paraffinum Liquidum, Parfum, Allantoin, Zinc Oxide, Ceteareth-12, Ceteareth-20, Glycerin, Benzylbenzoat, Benzyl Alcohol, Benzyl Cinnamate, Glycerin Soja Oil, Daucus Carota Sativa Root Extract, Dehydroacetic Acid, Beta-Carotene, Tocopherol (Vitamin E)

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Ferdinand Eimermacher GmbH & Co. KG, Westring 24, 48356, Nordwalde, Germany, www.eimermacher-gruppe.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for ENZBORN Care Balm

1 customer review in all languages

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review

We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.