Wild Cherry Blossom Deodorant Refill , 40 g

Natural refill formula

CHF 6.00

(CHF 150.00 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 40 g

In stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For all skin types
  • With nourishing properties
  • Absorbs sweat reliably
  • Made WITHOUT Animal Testing Made WITHOUT Animal Testing
  • Vegan Vegan

Frequently bought together with Wild Fresh Cotton & Sea Salt Deodorant Refill , 40 g

Wild Cherry Blossom Deodorant Refill , 40 g CHF 6.00 (CHF 150.00 / kg)
Wild Fresh Cotton & Sea Salt Deodorant Refill , 40 g CHF 6.00 (CHF 150.00 / kg)
Total price: CHF 12.00
Description

Refresh the underarms with the eco-friendly deodorant refill packaged in sustainable and recyclable bamboo fibre material. The formula contains the absorbent power of tapioca starch and the nourishing properties of coconut oil to leave the skin feeling fresh and nourished all day long. The elegant, floral fragrance captures the delicate aromas of cherry blossom and is perfectly rounded off with soft notes of sweet almond and vanilla. A luxurious fragrance that not only cares for your skin but also indulges the senses.

Application:

  • Simply swap out and go.
Item no.: XOF-MUE-WRREFDE910
Content: 40 g
EAN: 5060968411589
Manufacturer No.: WRREFDE910
Manufacturer: Wild
Categories: Deodorant
Skin Type: For All Skin Types, Sensitive Skin
Product Features: Without Aluminium Salts, Made WITHOUT Animal Testing, Vegan
For Whom: Especially for Women, Especially for Men
Ingredients (INCI)

Caprylic/Capric Triglyceride, Tapioca Starch, Stearyl Alcohol, Sodium Bicarbonate, Triethylcitrate, Helianthus Annus Seed Cera, Cocos Nucifera (Coconut) Oil, Parfum, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Theobroma Cocoa Seed Butter, Magnesium Hydroxide, Zinc Ricinoleate, Tocopherylacetat, Coumarin, Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil, Benzaldehyde, Carvone, Rose Ketones, Tocopherol (Vitamin E)

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Wild Cosmetics Ltd., Unit CC2.03, Canterbury Court, 1-3 Brixton Road, SW9 6DE, London, Great Britain, wearewild.com/at

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Wild Cherry Blossom Deodorant Refill

1 customer review in all languages

2,0 out of 5 stars
5 stars
0 (0%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
1 (100%)
1 Stars
0 (0%)

1 review

We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.