Alnatura Organic Gunpowder Green Tea, 100 g

Green tea with the distinctive rolled leaves

CHF 3.00

(CHF 30.00 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 g

Only 5 items in stock

Delivery by Monday, 05 October if you order by Tuesday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Loose tea leaves
  • Strong and tart
  • Organic
  • Certified organic Certified organic
  • Vegan Vegan
  • Vegetarian Vegetarian

Frequently bought together with Alnatura Organic Fine Blossom Honey, 500 g

Alnatura Organic Gunpowder Green Tea, 100 g CHF 3.00 (CHF 30.00 / kg)
Alnatura Organic Fine Blossom Honey, 500 g CHF 6.05 (CHF 12.10 / kg)
Total price: CHF 9.05
Description

This Organic Gunpowder Green Tea is characterised by its typically rolled leaves. The tea has a bold, slightly bitter flavour. The intensity can be adjusted depending on the chosen infusion time.

Item no.: XPI-MM-118242
Content: 100 g
EAN: 4104420038363
Manufacturer No.: 118242
Manufacturer: Alnatura
Tea: Loose leaf
Diets & Dietary Restrictions: Vegan, Vegetarian
Categories: Teas
Product Features: Certified organic, Vegan, Vegetarian
Storage Advice: Store dry
Ingredients

Green tea[1]

  1. from organic agriculture
Legal information
Responsible food business operator: Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Germany, www.alnatura.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Alnatura Organic Gunpowder Green Tea

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder